The Loneliness of the Long Distance Runner
The Loneliness of the Long Distance Runner on brittiläisen Alan Sillitoen kirjoittama novelli vuodelta 1959. Se sisältyy samannimiseen novellikokoelmaan.
Vuonna 1962 ilmestyi Tony Richardsonin ohjaama novellin elokuvasovitus Kaikista kapinallisin (The Loneliness of the Long Distance Runner eli Rebel with a Cause), jonka käsikirjoituksen teki Sillitoe itse.[1]
Novelli kertoo köyhästä nottinghamilaisesta teinipojasta, joka asuu kurjassa kodissa, jonka tulevaisuudennäkymät ovat ankeat ja jolla ei ole juuri muita harrastuksia kuin näpistely. Kun Colin jää kiinni varastettuaan leipomosta, hän joutuu nuorisorikollisille tarkoitettuun koulukotiin. Siellä hän lohdutuksekseen ryhtyy harrastamaan pitkänmatkanjuoksua, joka herättää koulun johdon huomion. Mutta eräiden tärkeiden maastokisojen aikana, jotka hänen koulukotinsa on voittamassa toista koulua vastaan, hän pysähtyy juuri ennen maaliviivaa uhmatakseen laitoksen vartijoiden arvovaltaa.
Analyysi [muokkaa]
Novellissa on päähenkilön (jonka sisäinen monologi muodostaa kerronnan) ja koulukodin johtajan edustaman laitoksen välisessä suhteessa aineksia hegeliläisestä herran ja orjan välisestä kamppailusta. Päähenkilö, jota riivaa oma pakkomielle kuten myös sen alemman luokan (ulkopuolisten) pakkomielle, johon hän kuuluu, uskoo, että orjuutensa vuoksi hänellä on paremmin edellytys ymmärtää vapauden merkitys. Hän kokee vapauden juoksemisessa ja puolifilosofisessa pohdiskelussa, johon hän juostessaan antautuu.
Viittauksia musiikissa [muokkaa]
- Brittiläinen heavy metal -yhtye Iron Maiden on tehnyt novellin pohjalta samannimisen kappaleen albumille Somewhere in Time.
- Brittiläinen oi!- ja punk-tyylisuuntia edustava yhtye The Angelic Upstarts on tehnyt samannimisen kappaleen albumilleen Reason Why?.
- Skottilainen rockyhtye Belle and Sebastian on tehnyt novelliin viittaavan kappaleen ”Loneliness of a Middle Distance Runner” EP:lleen Jonathan David (2001).