RMS Queen Mary 2
RMS Queen Mary 2 (QM2) on Cunard Line -varustamon omistama matkustaja-alus, ns. linjalaiva. Se rakennettiin Chantiers de l’Atlantique -telakalla Saint-Nazairessa Ranskassa ja kastettiin Southamptonissa Iso-Britanniassa 8. tammikuuta 2004.
Queen Mary 2 oli valmistuessaan historian suurin matkustaja-alus. Pituutta sillä on 345 metriä ja leveyttä 42 metriä. Korkeutta laivalla on 70 metriä. Aluksen vetoisuus on 151 000 brt (bruttorekisteritonnia). Aluksen pääkoneet, kaksi General Electric -kaasuturbiinia ja neljä Wärtsilän Turun tehtaalla valmistettua 16-sylinteristä Wärtsilä 16V46 -dieselmoottoria, tuottavat yhteensä 117 megawattia sähkötehoa. Tästä n. 86 MW käytetään aluksen neljälle ajomoottorille, joilla alus saavuttaa n. 30 solmun (n. 56 km/h) nopeuden. Tällä nopeudella aluksen matka Southamptonista New Yorkiin kestää kuutisen vuorokautta. Potkurilaitteista kaksi on kiinteitä ja kaksi Rolls-Roycen Mermaid-ruoripotkureita, joiden avulla alus on perinteistä peräsinlaitetta helpommin ohjattavissa. Ohjailtavuutta parantaa vielä kolme keulaohjauspotkuria.
Alus on yhdeksän metriä liian leveä mahtuakseen kulkemaan Panaman kanavan läpi (Post Panamax), eikä se suuren kokonsa vuoksi myöskään mahdu moniin satamiin.
Maailman suurimman matkustaja-aluksen tittelin Queen Mary 2 menetti huhtikuussa 2006 valmistuneelle Freedom of the Seas -alukselle, vaikka onkin ulkomitoiltaan tätä suurempi. Ratkaisevana tekijänä on alusten vetoisuus. "Freedom"-sarjan alukset ovat risteilyaluksia. Vuonna 2009 maailman suurimman matkustaja-aluksen tittelin vei M/S Oasis of the Seas. Queen Mary 2 on nimellisesti "linjalaiva", sillä se on säännöllisessä liikenteessä Atlantin valtameren yli. Tästä tulee myös aluksen RMS-luokitus. Aiemmin lyhenne tarkoitti Royal Mail Steamer, "kuninkaallinen postihöyry", nykymerkitys on Royal Mail Ship, "kuninkaallinen postilaiva". Käytännössä Queen Mary 2 on rakennettu huvikäyttöön, eikä ole "postialus" siinä mielessä kuin historian valtamerialukset. RMS-luokittelu on lähinnä kunnianosoitus menneille aikakausille.
Aluksen rakentaminen maksoi yli 800 miljoonaa euroa. Aluksella on mm. 14 ravintolaa, 1351 hengen ruokasali, samppanjaravintola, kasino, teatteri, jonka akustiikka on konserttisalin luokkaa, monipuolinen kuntokeskus, talvipuutarha, useita uima-altaita kannella ja sisätiloissa, sekä maailman ensimmäinen laivaplanetaario, jota voidaan käyttää myös elokuvateatterina ja luentosalina. Kolme neljännestä laivan hyteistä on parvekkeellisia ja osassa niistä avautuu näkymä suoraan laivan kulkusuuntaan. Näiden luksushyttien yläpuolella laivan keulassa on koko aluksen levyinen, huippumoderni komentosilta.
Alus on nimetty vanhan RMS Queen Mary -höyrylaivan mukaan, joka taas nimettiin Yhdistyneen kuningaskunnan kuningatar Maryn mukaan.
Sivulta puuttuu