Itävallan ympäriajo

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Itävallan ympäriajo
Tiedot
Ajankohta heinäkuun alku
Alue Itävallan lippu Itävalta
Paikalliset nimet Internationale Österreich-Rundfahrt (saksaksi)
Laji maantie
Kilpailu UCI Europe Tour
Tyyppi etappikilpailu
Historia
Ensimmäinen 1949
Kilpailuja yht. 65 (vuoden 2013 jälkeen)
Ensimmäinen voittaja Itävallan lippu Richard Menapace
Eniten voittoja Itävallan lippu Wolfgang Steinmayr (4)
Viimeisin voittaja Itävallan lippu Riccardo Zoidl

Itävallan ympäriajo on vuosittain järjestettävä maantiepyöräilykilpailu, joka järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1949. Tyypiltään se on etappikilpailu ja kuuluu UCI Europe Tour -sarjaan. Vuoteen 2005 asti kilpailu kuului 2.1-kategoriaan ja vuodesta 2006 se kuuluu 2.HC-kategoriaan. Kilpailun kesto on historian aikana vaihdellut seitsemän ja kymmenen etapin välillä. Kilpailun reittiin kuuluu yleensä useampia vaativia vuoristonousuja sekä vähintään yksi henkilökohtainen aika-ajo. Itävallan ympäriajon suosio kasvoi 1990-luvulla ja vaativien vuoristoetappien ansiosta sitä pidettiin yhtenä heinäkuussa järjestettävän Ranskan ympäriajon valmistautumiskilpailuna. Vuodesta 2005 alkaen kilpailua ei ole enää järjestetty kesäkuussa kuten aiemmin, vaan heinäkuussa, jolloin se menee päällekkäin Ranskan ympäriajon kanssa. Vuodesta 2007 etappien lukumäärä on ollut kahdeksan. Kilpailu järjestettiin 65. kerran vuonna 2013.

Paidat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Itävallan ympäriajossa on käytössä seuraavat erikoispaidat.

  • Keltainen johtajanpaita: kokonaiskilpailua johtava ajaja käyttää keltaista paitaa.
  • Valko-sininen pistekilpailun paita: pistekilpailua johtava ajaja käyttää valko-sinistä paitaa.
  • Mäkikilpailun punapilkkupaita: paitaa, jossa valkoisella pohjalla on punaisia palloja käyttää ajaja, joka johtaa mäkikilpailua.
  • Valkoinen paita: kokonaiskilpailussa parhaiten sijoittunut Itävaltalainen ajaja käyttää valkoista paitaa.


Historia[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Kokonaiskilpailu Mäkikilpailu Pistekilpailu Joukkuekilpailu
65. 2013 Itävallan lippu Riccardo Zoidl Belgian lippu Kevin Seeldraeyers Belgian lippu Kevin Seeldraeyers Kazakstanin lippu Astana
64. 2012 Tanskan lippu Jakob Fuglsang Itävallan lippu Georg Preidler Italian lippu Alessandro Bazzana Luxemburgin lippu RadioShack-Nissan-Trek
63. 2011 Ruotsin lippu Fredrik Kessiakoff Ranskan lippu Nicolas Edet Belgian lippu Greg Van Avermaet Kazakstanin lippu Astana
62. 2010 Italian lippu Riccardo Riccò Itävallan lippu Josef Benetseder Saksan lippu André Greipel Yhdysvaltain lippu Team RadioShack
61. 2009 Sveitsin lippu Michael Albasini Italian lippu Leonardo Bertagnolli Saksan lippu André Greipel Belgian lippu Quick Step
60. 2008 Itävaltalainen Thomas Rohregger Italialainen Giampaolo Caruso Deutscher André Greipel Kazakshtan Astana
59. 2007 Belgier Stijn Devolder Österreicher Christian Pfannberger Deutscher Gerald Ciolek Irland Team Tenax
58. 2006 Amerikaner Tom Danielson Österreicher Thomas Rohregger Schweizer Florian Stalder Irland Team Tenax Salmilano
57. 2005 Spanier Juan Miguel Mercado Österreicher Gerhard Trampusch Italiener Giuseppe Palumbo U.S.A. Discovery Channel
56. 2004 Australier Cadel Evans Tscheche Tomáš Konecný Deutscher David Kopp Deutschland Telekom
55. 2003 Österreicher Gerrit Glomser Italiener Rinaldo Nocentini Österreicher Martin Fischerlehner ItalienTeam Saeco
54. 2002 Österreicher Gerrit Glomser Österreicher Martin Fischerlehner Österreicher Jochen Summer Dänemark EDS-Fakta
53. 2001 Australier Cadel Evans Italiener Maurizio Vandelli Österreicher Werner Riebenbauer Italien Mapei
52. 2000 Österreicher Georg Totschnig Italiener Maurizio Vandelli Österreicher Josef Lontscharitsch Österreich Bosch Kärnten
51. 1999 Italiener Maurizio Vandelli Österreicher Hannes Hempel Österreicher Josef Lontscharitsch Deutschland Gerolsteiner
50. 1998 Schweizer Beat Zberg Slowene Igor Kranjec Slowene Igor Kranjec Italien Team Saeco
49. 1997 Italiener Daniele Nardello Schweizer Oscar Camenzind Tscheche Petr Herman Italien Mapei
48. 1996 Belgier Frank Vandenbroucke Belgier Frank Vandenbroucke Niederländer John Talen Belgien Vlaanderen 2002
47. 1995 Norweger Steffen Kjaergaard SloweneSrecko Glivar Niederländer Steven de Jongh Slowenie Slovenia
46. 1994 Österreicher Harald Morscher Kolumbaner Jose Luis Venegas Niederländer Max van Heeswyk Norwegen Norja
45. 1993 Österreicher Georg Totschnig Österreicher Dietmar Hauer Deutscher Rolf Schmidt Frankreich Ranska
44. 1992 Jugoslawe Valter Bonca Franzose Pascal Herve Österreicher Roland Könishofer Slowakei Slovakia
43. 1991 Tscheche Roman Kreuziger Sr Tscheche Lubor Tesar Österreicher Andreas Blümel Österreich Itävalta
42. 1990 Österreicher Dietmar Hauer Österreicher Harald Maier Soviet-Russe Serguei Zmivskoi CSFR Tšekki
41. 1989 Jugoslawe Valter Bonca Bulgare Stantcho Stantchev Bulgare Stantcho Stantchev Österreich Itävalta
40. 1988 Österreicher Dietmar Hauer Deutscher Stephan Gottschling Österreicher Mario Draxler Österreich Itävalta
39. 1987 Soviet-Russe Dimitri Konyschew Soviet-Russe Dimitri Konyschew Soviet-Russe Dimitri Konyschew UdSSR USSR
38. 1986 Flag of Austria.svg Helmut Wechselberger Jugoslawe Libor Matejka Österreicher Paul Popp Schweizer Sveitsi
37. 1985 Deutscher Olaf Jentzsch Jugoslawe Jure Pavlic Pole Lech Piasecki DDR DDR
36. 1984 Schweizer Stefan Maurer Pole Mieczyslaw Korycki Österreicher Roland Königshofer UdSSR USSR
35. 1983 Österreicher Kurt Zellhofer Jugoslawe Dragic Borovicanin Österreicher Reinhard Popp Österreich Itävalta
34. 1982 Österreicher Helmut Wechselberger Österreicher Helmut Wechselberger Soviet-Russe Leon Deshits Tschechoslowakei Tšekkoslovakia
33. 1981 Österreicher Gerhard Zadrobilek Österreicher Harald Maier Soviet-Russe Leon Deshits UdSSR USSR
32. 1980 Norweger Geir Digerud Norweger Geir Digerud Pole Janusz Pozak Österreich Itävalta
31. 1979 Österreicher Herbert Spindler Österreicher Walter Eibegger Österreicher Herbert Seidl Österreich Itävalta
30. 1978 Norweger Jostein Wilmann Österreicher Erich Jagsch Deutscher Dieter Flögel Norwegen Norja
29. 1977 Österreicher Rudolf Mitteregger Österreicher Walter Eibegger Pole Ireneuz Walczak Österreich Itävalta
28. 1976 Österreicher Wolfgang Steinmayr Italiener Silvano Debiasi Franzose G.Duclas-Lasalle Österreich Itävalta
27. 1975 Österreicher Wolfgang Steinmayr Österreicher Wolfgang Steinmayr Österreicher Roman Humenberger Österreich Itävalta
26. 1974 Österreicher Rudolf Mitteregger Österreicher Rudolf Mitteregger Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
25. 1973 Österreicher Wolfgang Steinmayr Österreicher Wolfgang Steinmayr Ei pistekilpailua UdSSR USSR
24. 1972 Österreicher Wolfgang Steinmayr Österreicher Wolfgang Steinmayr Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
23. 1971 Österreicher Roman Humenberger Österreicher Rudolf Mitteregger Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
22. 1970 Österreicher Rudolf Mitteregger Österreicher Rudolf Kretz Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
21. 1969 Niederländer Matthijs de Koning Niederländer Joop Zoetemelk Ei pistekilpailua Niederland Alankomaat
20. 1968 Niederländer Jan Krekels Belgier Eduard Janssens Ei pistekilpailua Niederland Alankomaat
19. 1967 Niederländer Rinus Wagtmans Deutscher Siegfried Huster Ei pistekilpailua Niederland Alankomaat
18. 1966 Österreicher Hans Furian Italiener Giuseppe Tosello Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
17. 1965 Österreicher Hans Furian Pole Ryszard Zapala Ei pistekilpailua Polen Puola
16. 1964 Luxemburger Edy Schütz Belgier Romain Robben Ei pistekilpailua Niederland Alankomaat
15. 1963 Niederländer Jan Pieterse Flag of Austria.svg Felix Damm Ei pistekilpailua Niederland Alankomaat
14. 1962 Österreicher Walter Müller Luxemburger Edy Schütz Ei pistekilpailua Deutscher DDR
13. 1961 Österreicher Stefan Mascha Belgier Van den Bossche Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
12. 1960 Niederländer René Lotz Flag of Austria.svg Felix Damm Ei pistekilpailua Niederland Alankomaat
11. 1959 Österreicher Stefan Mascha Flag of Austria.svg Felix Damm Ei pistekilpailua Österreich Steiermark
10. 1958 Österreicher Richard Durlacher Belgier René van der Veken Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
9. 1957 Schwede Gunnar Göransson Österreicher Richard Durlacher Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
8. 1956 Schwede Roland Ström Schwede Roland Ström Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
7. 1955 Schwede Lasse Nordvall Österreicher Stefan Mascha Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
6. 1954 Österreicher Adolf Christian Lichtensteiner Alois Lampert Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
5. 1953 Luxemburger Francis Gelhausen Luxemburger Jempy Schmitz Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
4. 1952 Österreicher Franz Deutsch Luxemburger Charly Gaul Ei pistekilpailua Luxemburg Luxemburg
3. 1951 Österreicher Franz Deutsch Flag of Austria.svg Karl Cerkovnik Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
2. 1950 Österreicher Richard Menapace Österreicher Richard Menapace Ei pistekilpailua Österreich Itävalta
1. 1949 Österreicher Richard Menapace Österreicher Richard Menapace Ei pistekilpailua Österreich Itävalta

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Käännös suomeksi
Tämä artikkeli tai sen osa on käännetty tai siihen on haettu tietoja vieraskielisen Wikipedian artikkelista.
Alkuperäinen artikkeli: de:Österreich-Rundfahrt