Hear 'n Aid
Hear 'n Aid oli projekti jossa 1980-luvun heavy metal -tähdet keräsivät rahaa Afrikkaan. Ronnie James Dio perusti sen We Are the Worldin kaltaisten projektien innoittamana. Rahaa kertyi vuodessa miljoona dollaria Ronnie James Dion MySpace -profiilin mukaan.
Muusikot nauhoittivat yhdessä kappaleen Stars toukokuun 20. ja 21. päivinä vuonna 1985 A&M Records Studiolla Los Angelesissa Hollywoodissa. Kappale on julkaistu singlenä 1. tammikuuta 1986. Samaan aikaan julkaistiin myös albumi, joka Stars kappaleen lisäksi sisälsi lähinnä eri yhtyeiden live-versioita kappaleistaan. Projektista on julkaistu myös videot VHS ja Video 8 -formaateissa, jotka sisältävät kuvamateriaalia kappaleen äänityssessioista. Sen lisäksi on julkaistu eri oheistuotteita, kuten paitoja, huiveja, julisteita jne..
Iron Maidenin Dave Murray ja Adrian Smith lensivät kesken yhtyeen World Slavery Tour kiertueen äänittämään osuuksiaan kappaleeseen.
Albumin kappaleet [muokkaa]
| Nro | Nimi | Tekijä(t) | Esittäjä | Kesto |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Stars | Dio, V. Campbell, Bain | Hear 'n Aid | 7:15 |
| 2. | Up to the Limit (live) | Hoffmann, Kaufmann, Baltes, Fischer, Dirkschneider, Deaffy | Accept | 5:01 |
| 3. | On the Road (live) | Burston, Kilmister, P. Campbell, Gill | Motörhead | 4:55 |
| 4. | Distant Early Warning (live) | Lifeson, Lee, Peart | Rush | 5:06 |
| 5. | Heaven’s on Fire (live) | Stanley, Child | Kiss | 4:25 |
| 6. | Can You See Me | Hendrix | The Jimi Hendrix Experience | 2:33 |
| 7. | Hungry for Heaven (live) | Dio, Bain | Dio | 5:45 |
| 8. | Go for the Throat | Meniketti, Alves, Kennemore, Haze | Y&T | 4:30 |
| 9. | The Zoo (live) | Schenker, Meine | Scorpions | 6:17 |
"Stars"- kappaleen muusikot [muokkaa]
|
Laulu: |
Taustalaulu: |
Kitarasoolot: |
Rytmikitaran melodiat: Basso: Rummut: Koskettimet: |
Sivulta puuttuu