Haavikko-niminen mies
|
|
|
|---|---|
| Kirjailija | Mauno Saari |
| Genre | elämäkerta |
| Kustantaja | Otava |
| Julkaistu | 2009 |
| Ulkoasu | sidottu |
| Sivumäärä | 500 |
| ISBN | 978-951-1-22741-0 |
|
|
|
Haavikko-niminen mies on vuonna 2009 ilmestynyt akateemikko Paavo Haavikkoa käsittelevä elämäkertateos, jonka on laatinut Haavikon pitkään tuntenut Mauno Saari.
Haavikon poika Heikki Haavikko jätti käräjäoikeudelle pyynnön estää kirjan julkaisu, koska hän ei saanut kirjaa ennakkoon luettavakseen.[1] Käräjäoikeus kuitenkin hylkäsi vaatimuksen.[2] Kiistan vuoksi Heikki Haavikko antoi isänsä teosten uusintapainosten julkaisuoikeudet WSOY:lle.[3].
[muokkaa] Kirjan tyyli ja sisältö
Mauno Saaren kirjan lähdeaineistona ovat olleet Haavikon omat teokset, Saaren muistiinpanot Haavikon kanssa käymistä keskusteluista ja hänen tekemänsä haastattelut sekä muiden kirjoittamat tekstit. Saaren kirjoitustyyli ei tarkkaan erottele hänen ja Haavikon puhetta ja kirjoitusta, vaikka ero on lukijalle olemassa.[4]
[muokkaa] Lähteet
- ↑ Mäkinen, Esa: Haavikon poika yrittää estää isänsä elämäkerran julkaisun. Helsingin sanomat, 20.8.2009, s. C1. Artikkelin verkkoversio Viitattu 20.8.2009.
- ↑ Paavo Haavikon elämäkerran saa julkaista Yle.fi. Viitattu 27.8.2009.
- ↑ STT: WSOY julkaisee Paavo Haavikon teosten uusintapainoksia 3.9.2009. Elisa.net. Viitattu 3.9.2009.
- ↑ Saari, Mauno, Haavikko-niminen mies, Otava, s. 7, 542–543.
[muokkaa] Aiheesta muualla
- Paavo Haavikko -elämäkerta vastatuulessa. Itä-Savo 21.8.2009.
- Jari Lindholm: Oliko Paavo Haavikolla tekijänoikeus elämäkertaansa? Suomen kuvalehden blogit 21.8.2009.
- Haavikko-kiista jatkuu – kustantajaksi WSOY. MTV3 3.9.2009.
- Juha Numminen: Kuoleman runoilijan kuolema. Apu 7.10.2009.
- Haastateltavana Mauno Saari. Aamun kirja 9.10.2009.
Tätä sivua ei ole