Gibson ES-175
| Gibson ES-175 | |
|---|---|
| Perustiedot | |
| Alkuperäinen valmistaja | Gibson |
| Valmistusvuodet | 1949 – |
| Rakenne | |
| Rungon tyyppi | Ontto |
| Kaulan kiinnitys | Liimattu |
| Nauhat | 20 |
| Materiaalit | |
| Runko | Vaahtera ja poppeli |
| Kaula | Mahonki |
| Otelauta | Ruusupuu |
| Tekniikka | |
| Talla | Kiinteä Tune-O-Matic-talla |
| Mikrofonit | Kaksi '57 Classic-Humbuckeria tai kaksi yksikelaista |
| Värit | |
| Värivaihtoehdot | Antique Natural, Vintage Sunburst, Wine Red |
Gibson ES-175 on Gibsonin valmistama puoliakustinen sähkökitara ja yksi maailman kuuluisimmista jazz-kitaroista. Kitarassa on 629 mm (24.75") mensuuri ja täysin ontto kaikukoppa. Kitara on varustettu Tune-O-Matic-tallalla, jossa on trapez-tyylinen tallapala. Kitaraa on valmistettu vuodesta 1949 eteenpäin ja sitä valmistetaan vielä nykyäänkin.
Kitaravalmistaja Gibson toi ES-175:n markkinoille vuonna 1949 halvemmaksi vaihtoehdoksi L5-mallille. Se oli samalla ensimmäinen sähkökitara soololovella, jonka ansiosta soittaja ylettää otelaudan kaikkein ylimpiin sointuihin. Aluksi kitarassa oli vain yksi yksikelainen P-90 -kaulamikrofoni, mutta vuonna 1953 myyntiin tuli ES-175D kahdella mikrofonilla.
Helmikuussa 1957 esiteltiin ES-175 kahdella humbuckerilla. Monet uudet jazz-kitaristit käyttivät sitä jäljitellessään pääasiassa Gibson L5 -kitaralla soittaneen Wes Montgomeryn soundia. Humbuckereilla varustetun ES-175-kitaran ääntä pidetään pehmeänä ja täyteläisenä.
ES-175 ei ole suosittu ainoastaan jazz-kitaristien keskuudessa, vaan monet eri musiikkityylien soittajat ovat käyttäneet kitaraa. Esimerkiksi Elvis Presleyn yhtyeessä soittanut Scotty Moore käytti Gibson ES-295 -kitaraa, joka oli kuten ES-175, mutta varustettu kahdella P-90 -mikrofonilla ja kullan värisillä metalliosilla. Rocklegenda ja Yes-yhtyeen kitaristi Steve Howe nosti soittotaidollaan kitaran suurempaan julkisuuteen. Gibson on julkaissut myös Herb Ellis Gibson ES-165 nimikkomallin, joka on kopio Herb Ellisin alkuperäisestä vuoden 1957 ES-175 -kitarasta.Guns N' Rosesin ex-kitaristi Izzy Stradlin on käyttänyt paljon ES-175:sta, ja se onkin olennainen osa Appetite For Destructionin äänimaailmaa.
Kuuluisia ES-175-soittajia [muokkaa]
Tunnettuja Gibsonin ES-175-kitaralla soittaneita ovat olleet Herb Ellis, Tal Farlow, Grant Green, Jim Hall, Steve Howe, Alex Lifeson, Pat Martino, Pat Metheny, Joe Pass ja Izzy Stradlin.
Lähteet [muokkaa]
- Bacon, Tony. Electric Guitars - The Illustrated Encyclopedia
- Marshall, Wolf. Best of Jazz Guitar, pp. 4–5
Sivulta puuttuu