Antiokhos X Eusebes

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Antiokhos X Eusebes Filopator oli Seleukidien valtakunnan hallitsija, joka osallistui valtakunnan lopunaikojen sisällissotiin. Valtakautensa alussa 95 eaa. hän löi puoliserkkunsa ja pikkuserkkunsa Seleukos VI:n kostona isänsä Antiokhos IX:n kuolemasta. Hänen nimensä epiteetit kunnioittavatkin hänen isäänsä: Eusebes oli hänen isänsä epiteetti ja Filopator tarkoittaa ’isää rakastavaa’. Voiton jälkeen hän hallitsi Antiokiassa taistellen jatkuvasti Seleukoksen neljää veljeä, nabatealaisia ja parthialaisia vastaan.

Antiokhos X:n kuolinaika on epäselvä. Historioitsija Josephus arvelee hänen kuolleen vuoden 90 eaa. tienoilla parthialaisia vastaan käydyssä taistelussa. Toisaalta Appianus kertoo, että Armenian kuningas Tigranes II olisi lyönyt hänet valloitettuaan Syyrian 83 eaa. Hänen toiminnastaan tällä aikavälillä ei ole kuitenkaan mitään tietoa. Hänen poikansa Antiokhos XIII Asiatikos toimi Syyriassa roomalaisten klienttikuninkaana, kun Pompeius oli voittanut Tigraneen.

Käännös
Tämä artikkeli tai sen osa on käännetty vieraskielisen Wikipedian artikkelista, ja siitä puuttuvat lähdemerkinnät tai lähdemerkinnät tarvitsevat tarkistamista. Voit auttaa Wikipediaa etsimällä sopivat lähteet tai tarkistamalla lähteet.
  Edeltäjä:
Seleukos VI Epifanes
Seleukidit
 
Seuraaja:
Tigranes I
Henkilökohtaiset työkalut
Nimiavaruudet

Kirjoitusjärjestelmät
Toiminnot
Valikko
Osallistuminen
Tulosta tai vie
Työkalut
Muilla kielillä