Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 1947

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Vuoden 1947 ammunnan maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin Tukholmassa, Ruotsissa. Kilpailut olivat 33. ammunnan maailmanmestaruuskisat kaikissa lajeissa.

Argentiina-pokaalin voitti Sveitsin joukkue pistein 5 500 ja vastaavan kilpailun vakiokiväärillä voitti Ruotsi.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
300 m vapaakivääri,
asennot
Pauli Janhonen
Suomen lippu Suomi
1 116 Robert Bürchler
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
1 116 Otto Horber
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
1 111
300 m vapaakivääri,
asennot,
joukkueet
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
Robert Bürchler
Emil Grünig
Otto Horber
Werner Jakober
Louis Schlapbach
5 500 Suomen lippu Suomi
Olavi Elo
Bruno Frietsch
Pauli Janhonen
Onni Kynninen
Toivo Mänttäri
5 489 Ruotsin lippu Ruotsi
Uno Berg
Isac Erben
Walther Fröstell
Kurt Johansson
Nils Naumburg
5 463
300 m vapaakivääri,
makuu
Robert Bürchler
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
392 Kurt Johansson
Ruotsin lippu Ruotsi
388 Otto Horber
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
388
300 m vapaakivääri,
polvi
Walther Fröstell
Ruotsin lippu Ruotsi
375 Kurt Johansson
Ruotsin lippu Ruotsi
375 Pauli Janhonen
Suomen lippu Suomi
374
300 m vapaakivääri,
pysty
Pablo Cagnasso
Argentiinan lippu Argentiina
363 Olavi Elo
Suomen lippu Suomi
357 Pauli Janhonen
Suomen lippu Suomi
356
50 yd + 100 yd pienoiskivääri,
makuu 60 ls
Odd Sannes
Norjan lippu Norja
592 Erland Koch
Ruotsin lippu Ruotsi
591 Olavi Hynninen
Suomen lippu Suomi
590
50 yd + 100 yd pienoiskivääri,
makuu 60 ls
joukkueet
Ruotsin lippu Ruotsi
Sven Dessle
Ole Hulström
Erland Koch
Rune Gernström
2 346[1] Norjan lippu Norja
Mauritz Amundsen
Johan Hunæs
Willy Røgeberg
Odd Sannes
2 345 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
John Chandler
Victor Gilbert
James Jones
Claude Sonley
2 333
50 m pienoiskivääri,
makuu
Willy Røgeberg
Norjan lippu Norja
399 Jonas Jonsson
Ruotsin lippu Ruotsi
398 Kurt Johansson
Ruotsin lippu Ruotsi
398
50 m pienoiskivääri,
makuu,
joukkueet
Ruotsin lippu Ruotsi
Uno Berg
Isac Erben
Jonas Jonsson
Kurt Johansson
Erland Koch
1 981 Suomen lippu Suomi
Olavi Elo
Pauli Janhonen
Olavi Hynninen
Toivo Mänttäri
Osmo Rantala
1 974 Norjan lippu Norja
Johan Hunæs
Halvar Kongsjorden
Willy Røgeberg
Odd Sannes
Tore Skredegaard
1 966
50 m pienoiskivääri,
polvi
Johan Hunæs
Norjan lippu Norja
388 Otto Horber
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
388 Tore Skredegaard
Norjan lippu Norja
387
50 m pienoiskivääri,
polvi,
joukkueet
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
Robert Bürchler
Marcio Ciocco
Emil Grünig
Otto Horber
Louis Schlapbach
1 920 Norjan lippu Norja
Johan Hunæs
Halvar Kongsjorden
Willy Røgeberg
Tore Skredegaard
Odd Sannes
1 918 Ruotsin lippu Ruotsi
Isac Erben
Walther Fröstell
Jonas Jonsson
Harry Johansson
Kurt Johansson
1 909
50 m pienoiskivääri,
pysty
Isac Erben
Ruotsin lippu Ruotsi
377 Mauritz Amundsen
Norjan lippu Norja
373 Erling Kongshaug
Norjan lippu Norja
371
50 m pienoiskivääri,
pysty,
joukkueet
Norjan lippu Norja
Mauritz Amundsen
Halvar Kongsjorden
Erling Kongshaug
Willy Røgeberg
Tore Skredegaard
1 847 Ruotsin lippu Ruotsi
Sven Dessle
Isac Erben
Kurt Johansson
Jonas Jonsson
Nils Naumburg
1 838 Suomen lippu Suomi
Olavi Elo
Bruno Frietsch
Olavi Hynninen
Pauli Janhonen
Toivo Mänttäri
1 833
300 m sotilaskivääri
(rapid fire)
Otto Horber
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
216 Karl Zimmermann
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
215 Lennart Eriksson
Ruotsin lippu Ruotsi
215
300 m sotilaskivääri,
joukkueet
(rapid fire)
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
Emil Grünig
Otto Horber
Ernst Tellenbach
Karl Zimmermann
845 Ruotsin lippu Ruotsi
Lennart Eriksson
Arne Follmark
Börje Kallin
Henry Malmberg
816 Norjan lippu Norja
Sverre Glomnes
Jens Fredbo
Willy Røgeberg
Sigurd Vik
797
300 m vakiokivääri Kurt Johansson
Ruotsin lippu Ruotsi
527 Walther Fröstell
Ruotsin lippu Ruotsi
527 Otto Horber
Flag of Switzerland.svg Sveitsi
524
300 m vakiokivääri,
joukkueet
Ruotsin lippu Ruotsi
Uno Berg
Isac Erben
Walther Fröstell
Kurt Johansson
Tore Wickström
2 580 Flag of Switzerland.svg Sveitsi
Otto Horber
Ernst Tellenbach
Karl Zimmermann
Emil Grünig
Robert Bürchler
2 576 Argentiinan lippu Argentiina
Antonio Ando
Juan de Marchi
Pablo Cagnasso
Jose Casaza
Antonio Ortiz
2 520
300 m vakiokivääri,
makuu
Tore Wickström
Ruotsin lippu Ruotsi
189 Pauli Janhonen
Suomen lippu Suomi
183
300 m vakiokivääri,
polvi
Antonio Ortiz
Argentiinan lippu Argentiina
181 Osmo Rantala
Suomen lippu Suomi
177
300 m vakiokivääri,
pysty
Kurt Johansson
Ruotsin lippu Ruotsi
173 Olavi Elo
Suomen lippu Suomi
169
25 m kuvioammunta Carlos Diaz Saenz Valiente
Argentiinan lippu Argentiina
570 Constantin Mylonas
Kreikka
558 Sven Lundquist
Ruotsin lippu Ruotsi
558
25 m kuvioammunta,
joukkueet
Italia
Ferdinando Bernini
Guido Bertoni
Francesco Linari
Belgio Mazzavillani
2 140 Suomen lippu Suomi
Väinö Heusala
Matti Kallio
Mauri Kuokka
Leonard Ravilo
2 161 Kreikka
Evangelos Chryssafis
Ajngelos Papadimas
Constantin Mylonas
Georges Vichos
2 129
50 m vapaapistooli Torsten Ullman
Ruotsin lippu Ruotsi
545 Oscar Bidegain
Argentiinan lippu Argentiina
539 Karl Wallen
Ruotsin lippu Ruotsi
536
50 m vapaapistooli,
joukkueet
Argentiinan lippu Argentiina
Oscar Bidegain
Pablo Cagnasso
Federico Gruben
Federico Manes
Alberto Martjena
2 666 Ruotsin lippu Ruotsi
Sven Lundquist
Sture Nordlund
Gunnar Schött
Karl Wallen
Torsten Ullman
2 653 Flag of Switzerland.svg Sveitsi
Heinz Ambühl
Ernst Flückiger
Walter Schaffner
Beat Rhyner
Alexander Specker
2 631
Isopistooli Torsten Ullman
Ruotsin lippu Ruotsi
1 048 Mauri Kuokka
Suomen lippu Suomi
1 041 N.J. Rodeheffer
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
Isopistooli
joukkueet
Suomen lippu Suomi
Matti Kallio , 118/1026
Mauri Kuokka , 119/1041
Jaakko Rintanen , 116/1005
Väinö Skarp , 119/1007
472/4 079 Ruotsin lippu Ruotsi
Aaro Helmisalo
Eric Holmberg
Sven Lundquist
Torsten Ullman
4 027 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
Reginald Bennett
Bill Staton
Henry Steele
Bill Willott
3 928
Trap Hans Liljedahl
Ruotsin lippu Ruotsi
285 Klas Kleberg
Ruotsin lippu Ruotsi
276 Self Ghaleb
Egyptin vuosina 1922–1952 käytössä ollut lippu. Egypti
276
Trap,
joukkueet
Ruotsin lippu Ruotsi
Nils Högfeldt
Klas Kleberg
Hans Liljedahl
Carl Palmstierna
737 Egyptin vuosina 1922–1952 käytössä ollut lippu. Egypti
Self Ghaleb
Farid Makarius
Mahmoud Labib
Sherif Shahine
713 Suomen lippu Suomi
Werner Ekman
Albert de Prado
Konrad Huber
Sven-Erik Rosenlew
681
Skeet G. Kjellin
Ruotsin lippu Ruotsi
95 Carl Palmstierna
Ruotsin lippu Ruotsi
95 A. Norman
Ruotsin lippu Ruotsi
93
Hirvi
kertalaukaukset
Per Olof Sköldberg
Ruotsin lippu Ruotsi
203 Yrjö Miettinen
Suomen lippu Suomi
199 Birger Kockgaard
Ruotsin lippu Ruotsi
198
Hirvi
kertalaukaukset
joukkueet
Ruotsin lippu Ruotsi 593
Hirvi
parilaukaukset
Hans Aasnæs
Norjan lippu Norja
197 Hans Liljedahl
Ruotsin lippu Ruotsi
196 Birger Kockgaard
Ruotsin lippu Ruotsi
194
Hirvi
parilaukaukset
joukkueet
Ruotsin lippu Ruotsi 747 Norjan lippu Norja Suomen lippu Suomi

Vakiokiväärin eri asennot ja hirviammunnan joukkuekilpailut eivät todennäköisesti olleet virallisia mitalilajeja.

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Fokus Urheilu 2